Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Roll |
| Aluminium Grade | 6061 |
| Foil Thickness | 18 mic |
| Length | 72 Meters |
| Roller Diameter | 38 mm |
| Roll Width | 800 mm |
| Roller Length | 400 mm |
| Pattern | Plain |
| Alloy Grade | 1235 |
| Roller Type | Guide Roller |
| Shaft Diameter | 20 mm |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Plain |
| Usage/Application | Food Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | RP Enterprises |
An aluminium foil roll is a flexible, heat-resistant sheet of aluminum used widely in cooking, food storage, and packaging. It's a kitchen essential in homes, restaurants, and catering businesses due to its versatility and excellent heat retention properties.
Product Details:
| Printing Type | Digital |
| Material | PVC |
| Sticker Type | Logo Sticker |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Advertising |
| Finish | Glossy |
| Shape | Rectangular |
| Color | Black |
| Size | Printed sticker |
| Adhesive Type | Permanent |
| Application Surface | Paper |
| Pack Type | Sheet |
| Finishing | Designers |
| Country of Origin | Made in India |