Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Capacity | 500 ml |
| Shape | Round |
| Material | Sugarcane |
| Usage | Takeaway, Restaurant |
| Pack Size | 50 pieces |
| Microwave Safe | No |
| Usage/Application | Event and Party Supplies |
| Size | 500ml |
| Lid Included | No |
| Compostable | Yes |
| Country of Origin | India |
| Color | Brown |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 250ml |
| Shape | Round |
| Height/Depth | 3.5 Inch |
| Color | White |
| Pack Size | 150 Piece |
| Material | Paper |
A disposable bagasse bowl is an eco-friendly, single-use bowl made from bagasse, which is the fibrous byproduct left after extracting juice from sugarcane. These bowls are commonly used for serving food and are a sustainable alternative to plastic or Styrofoam containers.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 250ml |
| Usage | Dessert, Snacks |
| Material | Sugarcane Bagasse |
| With Lid | No |
| Shape | Rectangular |
| Pattern | Plain |
| Is It Disposable | Disposable |
| Usage/Application | Event and Party Supplies |
| Color | Brown |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of Biodegradable Bowl Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
#bagassebowl250ml
#sugarcanbowlingurgaon
#biodegradablebowl
#disposablebowl
#disposablebowlingurgaon
#bidegradablebowlingurgaon
#sugarcanbowlingurugram
#250mlbowlingurgaon
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 180 ml |
| Shape | Round |
| Material | Bagasse |
| Usage | Catering, Party, Restaurant |
| Pack Size | 25 pieces |
| Microwave Safe | No |
| Usage/Application | Event and Party Supplies |
| Size | 180 ml |
| Lid Included | No |
| Compostable | Yes |
| Country of Origin | India |
| Features | Biodegradable |
| Color | Brown |
Product Details:
| Material | Sugarcane Bagasse |
| Capacity | 500ml |
| Shape | Round |
| Pack Size | 500 Pieces |
| Weight | 5gm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 180 ml |
| Shape | Circular |
| Material | Bagasse |
| Usage/Application | Party Supplies |
| Size | 180 ml |
| Usage | Takeaway, Buffet, Restaurant, Party, Catering |
| Pack Size | 50 pieces |
| Type | Plain |
| Microwave Safe | No |
| Lid Included | No |
| Compostable | Yes |
| Country of Origin | India |
| Color | White |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2400 Piece |
| Capacity | 150 ml |
| Shape | Round |
| Material | Cornstarch |
| Usage | Party, Takeaway, Restaurant, Catering |
| Usage/Application | Event and Party Supplies |
| Size | 150 ml |
| Features | Biodegradable |
| Color | Brown |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2400 Piece |
| Material | Biodegradable |
| Capacity | 150 ml |
| Shape | Round |
| Usage | Party, Restaurant, Catering |
| Pack Size | 50 pieces |
| Microwave Safe | Yes |
| Product Type | Bowl |
| Color | Brown |
| Lid Included | No |
| Compostable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Size | 250ml |
| Shape | Round |
| Material | Bagasse |
| Usage | Takeaway, Restaurant |
| Color | White |
| Features | Eco-Friendly, Disposable |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: