Product Details:
| Material | Bagasse |
| Tray Compartment | 1 Compartment |
| Tray Size | 500 ml |
| Type | Plain |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Use | Catering, Food Packaging, Food Serving, Restaurant |
| Size | Single |
| Pack Size | 35 Piece |
Product Details:
| Material | Paper |
| Tray Size | 10 Inch |
| Type | Plain |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Event and Party Supplies |
| Color | White |
| Pack Size | 35 Piece |
| Size | 5 Compartment |
| Tray Compartment | 3 Compartment |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Material | Bagasse |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 500ml |
| With Lid | Yes |
| Usage/Application | Food Packaging |
| Microwave Safe | No |
| Pack Size | 50 Pieces |
| Usage | Hotel, Restaurant, Food Delivery, Catering |
| Color | Brown |
| Eco Certification | Biodegradable, Recyclable, Compostable, Food Grade |
| Pattern | Plain |
| Features | Disposable |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension | 210x165x65 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Material | Cornstarch |
| Tray Compartment | 5 Compartment |
| Tray Size | 12 Inch |
| No Of Compartment | 5 |
| Number Of Compartments | 5 |
| Shape | Rectangular |
| Use | Food Serving, Food Packaging, Catering, Restaurant |
| Usage/Application | Event and Party Supplies |
| Color | Off white |
| Size | 12 Inch |
| Features | Biodegradable |
| Country of Origin | Made in India |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of Biodegradable Meal Tray Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
This product is 100% biodegradable and eco friendly.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Material | Bagasse |
| Tray Compartment | 5 Compartment |
| Tray Size | 750 ml |
| Type | Plain |
| Shape | Rectangular |
| Color | Brown |
| Use | Restaurant, Food Serving, Catering |
| Size | 5 Compartment |
Biodegradable Meal Tray Bagasse
#disposable tray
#biodegradable meal tray
#biodegradable plate
#5cp meal tray
#5section meal tray
#bagasse plate
#5cp chuk plate
#sugarcane plate chuk