Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 50-1000ML |
| Type | Double Wall |
| Color | Brown |
| Height | 3 Inch |
| Usage/Application | Cold Beverages, Hot Beverages |
| Coating | PE Coated |
| Cover | With Lid |
| Lid Material | Paper |
| Number of Layers | 3 Layer |
| Paper GSM | 350 GSM |
| Thickness | 450 GSM |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of Disposable Ripple Food Container Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
Ripple Paper Food Container with lid Available sizes- 50ml to 1200ml
#ripplecontainermanufactueringurgaon
#ripplecontainermanufactueringurugram
#ripplecontaineringurgaon
#ripplecontainer
#ripplecontainerdealeringurgaon
#disposableripplecontainermanufactueringurgaon
#paperripplecontainermanufacturer
#ripplecontainerselleringurgaon
#paperripplecontainergurgaon
#ripplefoodcontaineringurgaon
#250mlripplepapercontainer
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Material | Bagasse |
| Container Shape | Oval |
| Material Type | Sugarcane Bagasse |
| Shape | Rectangular |
| With Lid | No |
| Microwave Safe | No |
| Pack Size | 100 Pieces |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Food Storage |
| Usage | Food Delivery, Catering, Restaurant, Party, Hotel |
| Eco Certification | Food Grade, Compostable, Recyclable, Biodegradable |
| Pattern | Plain |
| Color | Brown |
| Capacity | 500ml and 750ml |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Material | Kraft Paper |
| Wall Type | Single Wall |
| Lid Included | Yes |
| Shape | Round |
| Lid Type | Paper Lid |
| Features | Eco-friendly, Leak-Proof, Sealable |
| Usage | Gravy / Curry |
| Print Type | Plain |
Product Details:
| Material | Sugarcane Bagasse |
| Capacity | 750ml |
| Shape | Round |
| Pack Size | 200 Pieces |
| Weight | 4gm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Material | White Paper |
| Capacity | 250 ml |
| Wall Type | Single Wall |
| Lid Included | Yes |
| Packet Contains | 50 |
| TOP DIA | 110 |
| Shape | Round |
| Lid Type | Paper Lid |
| LOWER DIA | 85 |
| Features | Sealable, Grease-Resistant, Leak-Proof, Freezer Safe, Eco-friendly |
| Usage | Noodles / Pasta, Gravy / Curry, Biryani / Rice |
| Print Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of paper container Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
#plainpapercontainerwithlid
#250mlpapercontainerwithlid
#papercontaineringurugram
#papercontainersingurgaon
#paperfoodcontainer
#paperfoodcontainers
#roundpapercontainer
#roundpaperfood container
#whitepaperfoodcontaieringurugram
#disposablepapercontaineringurgaon
#biodegradabledisposablepaperfoodcontainer
#papercontainerwithlid
#foodcontainer
#papertub
#paperbowlswithlid
#printpapercontainer
#papercontainermanufactureringurgaon
#rpenterprisesgurgaon
#rpenterprisesingurgaon
#rpenterprisespapercontainer
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 100ml |
| Material Type | Paper with PE |
| Pattern | Printed |
| Thickness | 225 GSM |
| Height | 2 Inch |
| GSM | 185 GSM |
| Shape | Round |
| Usage | Ice Cream |
| Cover | Without Lid |
| Color | White |
| Pack Size | 50 Piece |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of 100ml Ice Cream Paper Cups Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Piece |
| Container Shape | Oval |
| Material Type | Bagasse |
| Shape | Oval |
| Capacity | 750ml |
| Lid Type | Snap On Lid |
| Usage | Dry Food Storage, Meal Box |
| Microwave Safe | No |
| Pack Size | 200 Pieces |
| Material | Disposable |
| Usage/Application | Food |
| Brand | RP Enterprises |