Product Details:
| Minimum Order Quantity | 72 Piece |
| Jar Shape | Round |
| Lid Type | Lug Cap |
| Cap Type | Lug Cap |
| Shape | Round |
| Capacity | 350ml |
| Material | Glass |
| Set Content | 12 Piece |
| Lid Material | Glass |
| Usage | Kitchen Storage, Ghee Storage, Honey Storage, Pickle Storage |
| Usage/Application | Pickel Storage |
| Color | Transparent |
| Cap Material | Glass |
| Jar Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of 350 ml Glass Jar Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
350ml glasse food jar
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Jar Material | Glass |
| Jar Shape | Round |
| Capacity | 350ml |
| Material | Glass |
| Cap Type | Lug Cap |
| Food Grade | No |
| Set of Jars | Set of 1 |
| Transparency | Transparent |
| Color | White |
| Shape | Round ( Base ) |
| Usage Storage | Pickel |
| Cap Material | Plastic |
Capacity: 350 milliliters (~11.8 fluid ounces)
Material: Clear or frosted glass
Shape: Usually cylindrical or slightly rounded
Lid: Metal (twist-off, often with a rubber seal for airtight storage)
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 72 Piece |
| Lid Type | Lug Cap |
| Shape | Round |
| Capacity | 500ml |
| Material | Glass |
| Usage | Honey Storage, Kitchen Storage, Pickle Storage, Ghee Storage |
| Color | Transparent |
| Cap Material | Glass |
| Jar Color | Transparent |
| Lid Color | Black |
| Features | Food Grade |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of 500ml Glass Jar Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
500 ml glass food jar
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Piece |
| Lid Type | Lug Cap |
| Shape | Round |
| Capacity | 200 |
| Material | Glass |
| Usage | Kitchen Storage, Ghee Storage, Jam / Jelly, Spice Storage, Pickle Storage |
| Color | Transparent |
| Cap Material | Glass |
| Features | Food Grade |
| Cap Color | Black/Golden |
| Country of Origin | Made in India |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of Glass Jar Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
Food glass jar 200ml
Additional Information: