Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Paper GSM | 80 GSM |
| Paper Type | Brown Kraft |
| Size (W x G x H) | 8 x 4 x 10 inch |
| Handle Type | Rope Handle |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Grocery |
| Size | 1 no to 16 no |
| Printing | Plain |
| Bottom Type | Square Bottom |
| Bursting Factor (BF) | 18 BF |
| Material | Paper |
| Product Type | paper |
| Capacity | 1 Kg |
| Load Capacity | 2 kg |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of Square Bottom Kraft Paper Bags Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
Square Bottom craft paper bag
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Paper Material | Kraft Paper |
| Paper GSM | 80 GSM |
| Paper Type | Brown Kraft |
| Size (L x W x G) | 11 x 11 x 8 Inch |
| Size (H x L x G) | 10"x5"x10" |
| Paper Thickness (GSM) | 80 GSM |
| Printing | Printed |
| Paper Thickness | 80 GSM |
| Handle Type | Rope Handle (Dori) |
| Lamination | No Lamination |
| Capacity | 1kg |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Packaging |
| Size | 10"x5"x10" |
| Finish | Laminated-Matt |
| Print Type | Single Color |
| Primary Application | Grocery, Food & Beverage, Shopping |
| Load Capacity | Up to 3 kg |
| Bag Style | Square Bottom |
| Product Type | Craft paper carry bag |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of Paper Carry Bag Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
Craft paper carry bag
#carrybag
#papercarrybag
#papercarrybags
#kraftpapercarrybag
#kraftpaperbag
#craftpaperbag
#printedpaperbag
#printedpapercarrybag
#customprintpaperbag
#logoprintcarrybag
#rpenterprieses
#papercarrybagnearme
#papercarrybagingurgaon
#papercarrybagindelhi
#paperbagmanufactureringurgaon
#paperbagdealeringurgaon
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Capacity | 1 kg |
| GSM | 300 gsm |
| Material | Paper |
| Usage/Application | Packaging |
| Base Material | Kraft Paper |
| Application | Food Packaging |
| Size | 6 x 8 inch |
| Pouch Type | Side Gusset |
| Closure Type | Zipper |
| Usage Application | Food Packaging, Bakery, Groceries |
| Surface Finish | Glossy |
| Feature | Recyclable, Window |
| Handle Type | No Handle |
| Printing Type | Non Printed |
| Color | Bown |
| Pattern | Plain |
| Features | Biodegradable |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Kg |
| Bag Capacity | 1–2 kg |
| Bag Style | Flat Bag |
| Paper Type | Kraft Paper |
| GSM | 60 |
| Handle Type | Without Handle |
| Usage | Kirana Store, Supermarket |
| Capacity | 2kg |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Packaging |
| Food Grade | Yes |
| Eco Friendly | Yes |
| Product Type | Paper Grocery bags |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of Square Bottom Paper Bag Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
Paper grocery bags
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Paper GSM | 80 GSM |
| Material | Kraft Paper |
| Capacity | 2 Kg |
| Paper Type | Brown Kraft |
| GSM | 60 gsm |
| Base Material | Kraft Paper |
| Usage/Application | Food Packaging |
| Application | Food Packaging |
| Size | 8 x 12 inch |
| Size (W x G x H) | 8 x 4 x 10 inch |
| Pouch Type | Bottom Gusset |
| Closure Type | Staple |
| Pouch Pattern | Plain |
| Load Capacity | 2 kg |
| Printing Technique | Screen |
| Design | Readymade |
| Handle Type | Flat Handle |
| Printing | Plain |
| Pouch Size | 8*12 inches (Multiple Sizes Available) |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of kraft Paper Pouch Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
Paper Grocery bags