Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Material | Canvas |
| Size (L x H - Inches) | 13x16 |
| Capacity | 2 kg |
| Handle Type | Tote Handle |
| Style | Handled |
| Color | Brown |
| Gender | Unisex |
| Occasion | Casual |
| Wash Care | Handwash |
| Is It Handmade | Handmade |
| Pattern | Plain |
A printed shopping bag is a carry bag made from paper, plastic, or fabric materials, customized with logos, branding, or promotional designs—commonly used in retail, grocery, boutiques, or events.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Material | Non Woven |
| Size (H x W x G) | 13x14x5 inch |
| GSM | 60 GSM |
| GSM (Grams per sq. meter) | 70 GSM |
| GSM (Fabric Density) | 60 GSM |
| Bag Size | 8x10 inch |
| Lamination Type | Matt Finish |
| Bag Type | W Cut Bag |
| Capacity | 2kg |
| Usage/ Application | Shopping |
| Thickness | 65 |
| Pattern | Printed |
| Printing | Screen |
| Surface Finish | Matte |
| Property | Recyclable |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Material | Non Woven |
| Capacity(In KG) | 2 Kg |
| GSM | 60 GSM |
| Bag Size | 10x12 inch |
| Bag Type | W Cut Bag |
| Capacity | 2kg |
| Usage/ Application | Shopping |
| Thickness | 65 Mircons |
| Pattern | Plain |
| Printing | Screen |
| Property | Recyclable |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: