Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Paper Material | Kraft Paper |
| Material | Paper |
| Capacity | 2 Kg |
| Size (L x W x G) | 9 x 6.5 x 6 Inch |
| Size | (12*14) Inches |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Shopping |
| Color | Brown |
| Is It Handmade | Handmade |
| Country of Origin | Made in India |
Material: Typically made from kraft paper (brown or white), art paper, or recycled paper.
Handle Types:
Twisted paper handles – strong and recyclable.
Flat paper handles – cost-effective and sturdy.
Die-cut handles – handle is cut out of the bag itself (often for lightweight use).
Customization: Printable with logos, branding, and product info.
Weight Capacity: Ranges from lightweight (for garments) to heavy-duty (for groceries or food containers).
#carrybag
#papercarrybag
#papercarrybags
#kraftpapercarrybag
#kraftpaperbag
#craftpaperbag
#printedpaperbag
#printedpapercarrybag
#customprintpaperbag
#logoprintcarrybag
#rpenterprieses
#papercarrybagnearme
#papercarrybagingurgaon
#papercarrybagindelhi
#paperbagmanufactureringurgaon
#paperbagdealeringurgaon
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Paper Material | Kraft Paper |
| Paper GSM | 80 GSM |
| Paper Type | Brown Kraft |
| Size (L x W x G) | 9 x 6.5 x 6 Inch |
| Paper Thickness | 80 GSM |
| Size (W x G x H) | 9"*6"*7" |
| Handle Type | Rope Handle (Dori) |
| Capacity | 2kg |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Packaging |
| Finish | Uncoated |
| Print Type | Single Color |
| Load Capacity | Up to 2 kg |
Product Details:
| Material Type | Kraft Paper |
| Paper GSM | 80 GSM |
| Height | 8 in (203 mm) |
| Length | 10 in (254 mm) |
| Gusset | 6 in (152 mm) |
| Handle Type | Paper Rope |
| Printing | Plain |
| Lamination | Matt |
| Bag Orientation | Portrait |
| Load Capacity | 1-2 kg |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Paper Material | Kraft Paper |
| Size (L x W x G) | 9 x 6.5 x 6 Inch |
| Paper Thickness | 80 GSM |
| Handle Type | Rope Handle (Dori) |
| Load Capacity | Up to 1 kg |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Kg |
| Bag Capacity | 1–2 kg |
| Material | Paper |
| Bag Style | Flat Bag |
| Capacity | 1 kg |
| Paper Type | MG Kraft |
| Pattern | Plain |
| Handle Type | Without Handle |
| Usage | Kirana Store, Vegetable Store, Pharmacy, Restaurant, Supermarket |
| GSM | 100 |
| Product Type | Square Bottom Paper Pouch |
| Color | Brown |
| Printing Type | Plain |
| Food Grade | Yes |
| Occasion | Casual |
| Eco Friendly | Yes |
| Is It Recyclable | Recyclable |
| Is It Handmade | Handmade |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Paper Type | Kraft Paper |
| Size (H x L x G) | 13"x10"x11" |
| Printing | Printed |
| Handle Type | Rope Handle |
| Load Capacity | 1 kg - 3 kg |
| Use/Application | Food/Cake |
| Printing Color | Single Color |
| Surface Finish | Non-Laminated |
| Bag Orientation | Portrait |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Paper GSM | 80 GSM |
| Paper Material | Kraft Paper |
| Size (H x L x G) | 9"*6"*7" |
| Paper Type | Brown Kraft |
| Size (L x W x G) | 13"*10"*11" |
| Paper Thickness | 80 GSM |
| Size (W x G x H) | 10 x 5 x 13 inch |
| Handle Type | Rope Handle |
| Load Capacity | 2 kg |
| Color | Brown |
| Bursting Factor (BF) | 18 BF |
| Printing | Plain |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of Paper Carry Bags Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
#carrybag
#papercarrybag
#papercarrybags
#kraftpapercarrybag
#kraftpaperbag
#craftpaperbag
#printedpaperbag
#printedpapercarrybag
#customprintpaperbag
#logoprintcarrybag
#rpenterprieses
#papercarrybagnearme
#papercarrybagingurgaon
#papercarrybagindelhi
#paperbagmanufactureringurgaon
#paperbagdealeringurgaon
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Bag Capacity | 2–5 kg |
| Capacity | 2 Kg |
| Bag Style | Flat Bag |
| Paper Grammage (GSM) | 60 |
| Paper Type | MG Kraft |
| GSM | 70 GSM |
| Handle Type | Without Handle |
| Usage | Pharmacy, Supermarket, Restaurant, Bakery, Kirana Store |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Packaging |
| Is It Handmade | No |
| Design/Pattern | Plain |
| Is It Customized | Yes |
| Is It Recyclable | No |
| Material | paper bags |
| Country of Origin | Made in India |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of Paper Grocery Bag Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
Additional Information: