Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Material Type | Kraft Paper |
| Paper Material | Kraft Paper |
| Paper GSM | 80 GSM |
| Size (L x W x G) | 9 x 6.5 x 6 Inch |
| Height | 8 in (203 mm) |
| Size | (8*10) Inches |
| Paper Thickness | 80 GSM |
| Length | 10 in (254 mm) |
| Handle Type | Rope Handle (Dori) |
| Gusset | 6 in (152 mm) |
| Capacity | 2kg |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Packaging |
| Finish | Uncoated |
| Load Capacity | Up to 2 kg |
| Product Type | Craft paper carry bag |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of Brown Paper Carry Bag Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
Brown paper carry bag Size- 9.5"*5.5"*10.5"
#carrybag
#papercarrybag
#papercarrybags
#kraftpapercarrybag
#kraftpaperbag
#craftpaperbag
#printedpaperbag
#printedpapercarrybag
#customprintpaperbag
#logoprintcarrybag
#rpenterprieses
#papercarrybagnearme
#papercarrybagingurgaon
#papercarrybagindelhi
#paperbagmanufactureringurgaon
#paperbagdealeringurgaon
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Material Type | Kraft Paper |
| Paper Material | Brown Kraft |
| Paper GSM | 80 GSM |
| Size (L x W x G) | 9 x 6.5 x 6 Inch |
| Height | 8 in (203 mm) |
| Length | 10 in (254 mm) |
| Gusset | 6 in (152 mm) |
| Handle Type | Paper Rope |
| Capacity | 2kg |
| Color | Brown |
| Size | 10"x8"x8" |
| Usage/Application | Packaging |
| Printing | Plain |
| Lamination | Gloss |
| Bag Orientation | Portrait |
| Load Capacity | 1-2 kg |
| Product Type | Craft Paper carry bag |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Material | Paper |
| Paper Type | Kraft Paper |
| Bag Size | 10x12 inch |
| Size (H x L x G) | 13 x 10 x 5 Inch |
| Printing Type | Flexo Print |
| Printing | Plain |
| Bag Capacity | 2 kg |
| Handle Type | Rope Handle |
| GSM | 80 GSM |
| Load Capacity | 1 kg - 3 kg |
| Use/Application | Food/Cake |
| Capacity | 2kg |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Packaging |
| Size | 13"*9"*8" |
| Surface Finish | Non-Laminated |
| Bag Orientation | Portrait |
| Product Type | Customize printing available |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of Printed Paper Carry Bag Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
Customize printing are available on paper carry bags
#carrybag
#papercarrybag
#papercarrybags
#kraftpapercarrybag
#kraftpaperbag
#craftpaperbag
#printedpaperbag
#printedpapercarrybag
#customprintpaperbag
#logoprintcarrybag
#rpenterprieses
#papercarrybagnearme
#papercarrybagingurgaon
#papercarrybagindelhi
#paperbagmanufactureringurgaon
#paperbagdealeringurgaon
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Paper Material | Kraft Paper |
| Size (L x W x G) | 8 x 10 x 4 Inch |
| Paper Grammage (GSM) | 80 |
| Paper Thickness | 80 GSM |
| Handle Type | Rope Handle (Dori) |
| Pattern | Plain |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Grocery |
| Finish | Uncoated |
| Design/Pattern | Plain |
| Is It Handmade | Handmade |
| Print Type | Single Color |
| Load Capacity | Up to 2 kg |
| Is It Recyclable | Recyclable |
| Style | Handled |
| Material | paper |
| Product Type | paper |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Paper Type | Kraft Paper |
| Size (H x L x G) | 11 x 6 x11 Inch |
| Printing | Printed |
| Handle Type | Rope Handle |
| Load Capacity | 1 kg - 3 kg |
| Use/Application | Food/Cake |
| Capacity | 2kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | RP Enterprises |
| Size | 11"x6"x11" |
| Printing Color | Single Color |
| Surface Finish | Non-Laminated |
| Bag Orientation | Portrait |
| Material | Paper |
| Product Type | Craft Paper carry bag |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: