Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 500 ml |
| Shape | Round |
| Lid Type | Paper Lid |
| Material | White Paper |
| Wall Type | Single Wall |
| Lid Included | Yes |
| Usage | Gravy / Curry, Biryani / Rice, Soup |
| Features | Leak-Proof, Grease-Resistant, Sealable, Eco-friendly |
| Print Type | Custom Printed |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 1000 ml (1 Ltr) |
| Shape | Round |
| Lid Type | Paper Lid |
| Material | White Paper |
| Wall Type | Single Wall |
| Lid Included | Yes |
| Usage | Gravy / Curry, Biryani / Rice, Noodles / Pasta |
| Features | Leak-Proof, Eco-friendly, Freezer Safe, Sealable, Grease-Resistant |
| Print Type | Custom Printed |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Product Type | Sandwich Box |
| Usage/ Application | Food Packaging |
| Capacity | 750 gm |
| Paper GSM | 300 |
| Customization | Plain |
| Folding Carton Style | Lock Bottom Box |
| No. Of Compartments | One |
| Size | 140X190X90 mm |
| Lamination | Laminated |
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
| Lid Type | Attached Lid |
| Design | Plain |
| Eco-Friendly | Recyclable, Biodegradable |
A paper food box is a type of disposable container made primarily from paperboard or kraft paper, often coated or lined to hold various types of food. These are widely used in takeout, catering, and fast food services due to their eco-friendly appeal and versatility.
#Craft paper food packaging box
#paperfoodbox
#paperfoodboxingurgaon
#sbspaperfoodboxingurugram
#paperrectanglebox
#pfbbox
#sbspaperfoodbox
#rpenterprisespaperfoodboxesingurgaon
#paperbox
#disposablepaperfoodbox
#disposablepackingbox
#disposablepackagingboxingurgaon
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Capacity | 500 ml |
| Tray Type | Single Tray |
| Material | Paper |
| Paper Size Supported | 500ml |
| Packaging Size | 500 |
| Number Of Tray | 1 |
| Color | Brown |
| With Lid | Yes |
| Quantity Per Pack | 500 |
| Country of Origin | Made in India |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of Paper Rectangle box Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 50ml |
| Material Type | Paper with PE |
| Material | White Paper |
| Pattern | Plain |
| Wall Type | Single Wall |
| GSM | 230 GSM |
| Shape | Round |
| Usage | Ice Cream / Dessert |
| Lid Included | Yes |
| Lid Type | Plastic Lid (PET/PP) |
| Features | Leak-Proof |
| Print Type | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 350 ml |
| Lid Type | Paper Lid |
| Material | Kraft Paper |
| Wall Type | Single Wall |
| Lid Included | Yes |
| Usage | Biryani / Rice, Gravy / Curry |
| Shape | Round |
| Features | Sealable, Leak-Proof, Eco-friendly, Grease-Resistant |
| Print Type | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 350 ml |
| Lid Type | Paper Lid |
| Material | White Paper |
| Wall Type | Single Wall |
| Lid Included | Yes |
| Usage | Gravy / Curry, Soup, Biryani / Rice |
| Shape | Round |
| Features | Leak-Proof, Eco-friendly, Grease-Resistant |
| Print Type | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 500ml |
| Paper GSM | 300 GSM |
| Material | White Paper |
| Thickness | 300 GSM |
| Wall Type | Single Wall |
| Height | 5 Inch |
| Print Type | Custom Print |
| Top Diameter | 3.5 Inch |
| Paper Type | ITC |
| Application | Hot Beverages, Cold Beverages |
| Cover | With Lid |
| Coating Type | PE Coated |
| Lid Availability | With Lid |
| Pack Size | 50 Piece |
We RP Enterprises are Leading Manufacturer and Traders of Printed paper container Supplying all Over India at a reasonable Prices to our Customer.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Inner Diameter | 76 mm (3 in) |
| Material | White Paper |
| Tube Length | 450 mm |
| Wall Thickness | 1.5 mm |
| Diameter | 4 Inch |
| Paper Grade | SBS Board |
| Tube Shape | Round |
| End Closure | Paper Cap |
| Outer Finish | Printed |
| Usage Industry | Food Packaging |
| Printing Type | Offset Print |