Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 1000 ml (1 Ltr) |
| Shape | Round |
| Lid Type | Paper Lid |
| Material | Kraft Paper |
| Wall Type | Single Wall |
| Lid Included | Yes |
| Usage | Noodles / Pasta, Gravy / Curry, Biryani / Rice |
| Features | Eco-friendly, Grease-Resistant, Leak-Proof, Sealable |
| Print Type | Plain |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Material | White Paper |
| Capacity | 500 ml |
| Color | White |
| Wall Type | Single Wall |
| Lid Included | No |
| Pattern | Printed |
| Size | 500ml |
| Shape | Round |
| Lid Type | Paper Lid |
| Features | Eco-friendly, Leak-Proof, Grease-Resistant, Sealable, Freezer Safe |
| Usage | Biryani / Rice, Noodles / Pasta, Gravy / Curry |
| Print Type | Custom Printed |
| Country of Origin | Made in India |
A printed paper container is a versatile, customizable packaging option made from food-grade paperboard, commonly used for both hot and cold food items. These containers are popular in takeout, catering, and delivery services, and they can be tailored to fit your brand.
#printedpapercontainerwithlid
#500mlcustomizeprintpapercontainerwithlid
#papercontaineringurugram
#papercontainersingurgaon
#paperfoodcontainer
#paperfoodcontainers
#roundpapercontainer
#roundpaperfood container
#whitepaperfoodcontaieringurugram
#disposablepapercontaineringurgaon
#biodegradabledisposablepaperfoodcontainer
#papercontainerwithlid
#foodcontainer
#papertub
#paperbowlswithlid
#logoprintpapercontainer
#papercontainermanufactureringurgaon#
#rpenterprisesgurgaon
#rpenterprisesingurgaon
#rpenterprisespapercontainer